Słynne rekordy bokserskie
Boks to jedna najstarszych dyscyplin na świecie – jej korzenie sięgają bowiem czasów starożytnych. Jako sport amatorski boks pojawił się na igrzyskach w Saint Louis w 1904 r. – od tego czasu nieustannie się rozwijał, a przez lata doczekał się również wielu rekordów, zarówno typowo sportowych, jak i tych nieco zaskakujących. Oto garść bokserskich ciekawostek.
Najdłuższa seria zwycięstw
Może się nią pochwalić urodzony w 1923 r. amerykański bokser Rocky Marciano, który w latach 1946-1956 stoczył 49 walk i… wygrał je wszystkie. Jest tym samym jedynym niepokonanym mistrzem świata wagi ciężkiej – bliski pobicia jego rekordu był Larry Holmes, który posiadając bilans 48-0-0 w 1985 r. niespodziewanie przegrał jednak z Michaelem Spinksem. Marciano zmarł 31 sierpnia 1969 r. w wypadku lotniczym.
Najgorszy bokser świata
Jest nim bez wątpienia Brytyjczyk Kris Laight, który w ciągu 15 lat zawodowej kariery stoczył na ringu aż 300 walk, z których przegrał… 287. Jest również rekordzistą w niechlubnej statystyce poniesionych z rzędu porażek – ma ich na koncie aż 53. Jednak co ciekawe, zaledwie 5 z 287 przegranych zakończyły się technicznym nokautem Laighta.
Najniższy bokser świata
Był nim pochodzący z Republiki Południowej Afryki Jacob „Baby Jake” Matlala, mistrz świata w wadze muszej. Mierzył jedynie 147 cm. Pierwszy tytuł mistrzowski zdobył w 1993 r. Jego wielkim fanem był pierwszy czarnoskóry prezydent RPA Nelson Mandela, któremu Matlala podarował jeden ze swoich pasów mistrzowskich.
Najkrótsza walka bokserska
Trwała ona… 1 sekundę i odbyła się w 2018 r. Wówczas na ring wyszli Amerykanin Curtis Harper i Nigeryjczyk Efe Ajagba. Przywitali się, uderzyli rękawicami o rękawice, wysłuchali kilku słów od sędziego, a po pierwszym gongu Harper odwrócił się i wyszedł z ringu. Nikomu nie udało się jednoznacznie potwierdzić, dlaczego się tak stało. Harpera za brak szacunku skrytykował nawet jego własny trener. Podobno był to wyraz buntu przeciwko zbyt niskiej gaży, jaką miał otrzymać za walkę.
Najdłuższa walka bokserska
Stoczyli ją Andy Bowen i Jack Burke w 1893 r. w Nowym Orleanie, a jej stawką było mistrzostwo świata w wadze lekkiej. Panowie umówili się, że będą walczyć dopóki jeden nie znokautuje drugiego – bez limitu rund czy liczenia punktów. Ostatecznie bokserzy spędzili na ringu 110 (!) rund. Mieli liczne złamania, stłuczenia i rozcięcia, ale nie przestawali się bić. Dopiero sędzia widząc ich obrażenia po 7 godzinach i 19 minutach zakończył pojedynek jako nierozstrzygnięty. Burke zakończył po nim karierę, a Bowen jeszcze walczył, lecz niedługo – zmarł po obrażeniach odniesionych w walce z Georgem Lavignem.
Stawianie zakładów na boks
Jak widać, boks jest pełen ciekawostek i niesamowitych historii. Warto pamiętać, że zakłady bukmacherskie na boks znaleźć można w ofercie wszystkich legalnych bukmacherów w naszym kraju. Wyróżnia się wśród nich firma Betfan, która nie tylko udostępnia typowanie wyników walk, ale może się również pochwalić jednym z najwyższych bonusów w zakładach bukmacherskich, który może wynieść blisko 3000 zł. To naprawdę bardzo hojna premia, którą można przeznaczyć na obstawianie wyników walk bokserskich.
Dla zainteresowanych polecamy galerię zdjęć z wydarzeń klubowych.
Betfan Sp. z o.o. działa na podstawie zezwolenia Ministerstwa Finansów z dnia 29 października 2018 r. nr PS4.6831.3.2018. Udział w nielegalnych grach hazardowych jest karalny. Hazard związany jest z ryzykiem użaleznienia.